BETONOVÁ STĚRKA

Betonová stěrka HH - Proč použít naši stěrku na benátský štuk?

Benátský štuk je finální povrchovou úpravou svislých konstrukcí interiérových prostor s luxusním charakteristickým vzhledem, která se vyznačuje řadou výhod zejména s ohledem na odolnost vůči mechanickému poškození a pohledovou stálost. Kvalitní provedení benátského štuku je však finančně i časově náročné a v dnešní době jej lze bez problémů alternovat velmi podobnými materiály na betonové bázi, kterými lze dosáhnout obdobných kvalitativních vlastností včetně zaručené životnosti.

Co je benátský štuk a jak se realizuje

Původní technologie povrchové úpravy benátským štukem pochází již z dob starého Říma a dnešní moderní realizace je výraznou modifikací tradičního řešení, kterou je dosaženo především urychlení aplikace. Základními surovinami pro výrobu benátského štuku jsou vápenná mazanina a mramorová drť, tvořící hlavní složky maltoviny. Jejich nanášení je realizováno velmi důkladným procesem zahrnujícím kromě samotné aplikace také několikastupňové broušení a zrání, dokončením je pak úprava pohledové strany voskem, který zajišťuje hladkost a omyvatelnost povrchu. Pomocí polymerních přísad (zejména akrylátových pojiv) bylo dosaženo zkrácení doby provedení původní technologie i materiálové náročnosti.

Ačkoliv je benátský štuk velmi odolný a stálý v běžných interiérových podmínkách, primárně se nehodí pro prostory se zvýšenou vlhkostí, jako jsou koupelny nebo namáhané svislé plochy kuchyňských linek. Jeho dekorativní vzhled je možné alternovat betonovými stěrkami, které svým industriálním a velmi přirozeným vzhledem dotváří interiér a posouvají kvalitativní provedení povrchů svislých konstrukcí na další úroveň.

Betonová stěrka zpracovaná technologií benátského štuku

Na rozdíl od tradičního provedení benátského štuku lze umožňuje technologicky zakonzervovaná betonová stěrka dosáhnout obdobného architektonického záměru při mnohem širším spektru použitelnosti. Vysoká tvrdost a konečné zalakování povrchu jsou předpokladem aplikace v místnostech se zvýšenou vlhkostí a teplotním namáháním. Je tedy vhodná jak do interiéru, tak do exteriéru, přičemž je možné dosáhnout velmi dekorativní texturu s různým probarvením dodávající objektu nevšední a velmi hodnotný vzhled.

Betonové stěrky jsou primárně řešeny jako náhrada nákladného pohledového betonu, jejich cílem je primárně vytvořit charakteristický industriální vzhled. Aplikace do podoby benátského štuku vyžaduje speciální postup nanášení ve dvou vrstvách zafixovaných konečným voskovým nátěrem zvyšujícím voděodolnost povrchu. Standardně jsou betonové stěrky nanášeny na penetrovaný povrch očištěný od nečistot, mastnoty a dalších nežádoucích látek.

Vytváření dekorativního povrchu simulujícího benátský štuk

Pokud si zvolíte betonovou stěrku jako materiál pro realizaci pohledové povrchové úpravy vzhledu benátského štuku, je nutné přesně dodržet postup aplikace včetně podmínek nanášení. Jelikož se jedná o maltovinu opatřenou polymerními vylepšujícími jednak aplikační, jednak provozní vlastnosti, je významným faktorem správného provedení nejen příprava podkladového povrchu, ale také aplikace ve správném teplotním rozmezí, aby byla omítka správně hydratovaná a nedošlo k její rychlé degradaci. První vrstva se nanáší vždy souvislá na penetrovaný povrch, druhou vrstvou je pak vytvořena textura stínování. Do druhé vrstvy je přidávána pigmentace požadovaného odstínu. Po hydrataci a vytvrzení je pak povrch stěrky impregnován konečným voděodolným nátěrem s lesklým efektem.
Výhody betonových stěrek HH při použití jako benátský štuk

V porovnání s tradičním benátským štukem obsahujícím mramorové částice je jednoznačnou výhodou betonových stěrek především jejich cena a rychlost provedení při zachování požadované kvality, vlastností, vzhledu a životnosti povrchu. Veškeré betonové stěrky HH jsou vyrobené z certifikovaných materiálů a při správné aplikaci dodržující předepsaný postup jsou jejich vlastnosti garantovány. Zároveň je možné vybírat z celé řady odstínů pro hezký industriální vzhled.

Realizace:

 

Články a informace o benátském štuku:

Jaká je životnost benátského štuku?

Jak zacházet s benátským štukem v kuchyni

7 kroků, jak aplikovat benátský štuk svépomocí

Jak správně používat benátský štuk v koupelně

5 hlavních důvodů, proč použít benátský štuk

 

Proč je betonová stěrka méně vhodná než benátský štuk

Jaké jsou přednosti textury benátského štuku

Jak správně využít marocký štuk

Jak nejlépe nanést benátský štuk na strop

3 základní kroky, jak připravit správný podklad pod benátský štuk

 

HHomitka.cz HHomietka.sk