Tenkovrstvá fasádní omítka

Co je to tenkovrstvá fasádní omítka

Jak sám název napovídá, jedná se o tenkou vrstvu finální omítkové fasádní vrstvy, ale přesná definice není v české stavební legislativě nijak ukotvena. Nejčastěji se uvádí, že se jsou to tenkovrstvé (jinak také makromolekulární) strukturované fasádní omítky, které jsou plně probarvené a na připravený podklad se nanášejí nerezovým hladítkem, a to v tloušťce jednotlivého zrna. Ta se pohybuje obvykle od 1 do 5 mm. Hodí se také pro aplikaci strojovou, tedy nástřikem.

o13

Tenkovrstvé fasádní omítky se liší podle toho, jaké pojivo obsahují. Tenkovrstvé fasádní omítky tak mohou být akrylátové, silikátové, silikonové a silikon-silikátové. V poslední době výrobci tenkovrstvé fasádní omítky obohacují o další aditiva, které jim propůjčují zcela unikátní vlastnosti, nebo zlepšující některé parametry, například paropropustnost či voděodolnost. Na trhu tak jsou například tenkovrstvé omítky s nanočásticemi, které podporují samočistící schopnost fasádní omítky. Jiní výrobci představil tzv. chytrou tenkovrstvou fasádní omítku se schopností regulovat vlhkost na povrchu fasády, takže po dešti se vysuší podstatně rychleji než jiné tenkovrstvé fasádní omítky, nebo fasádní omítky v tmavých barvách, které se na rozdíl od starších typů takových výrobků nepřehřívají.

Fasádní omítka "HH" + ceník »

Tenkovrstvé fasádní omítky se dodávají jako hotové a připravené k nanášení v podobě past, takže někdy bývají také označovány jako pastovité fasádní omítky. Výrobci je nabízení plně probarvené v celé tloušťce zrna s obrovsky širokou škálou barevných odstínů. Tenkovrstvé fasádní omítky mají nejčastěji povrchovou strukturu rýhovanou, škrábanou nebo hladkou. Dodávají se také v designu přírodních materiálů, například kamene či dřeva, ale také kovové desky, pohledového betonu nebo jako dekorativní mozaikové omítky, tzv. marmolit.

Vzhledem k obrovské nabídce je třeba si před nákupem prostudovat přesnou specifikaci jednotlivé fasádní omítky a doporučení výrobce pro její nanášení.

 

Ostatní články a informace o fasádní omítce:

 

Fasádní omítka na zdivo

Fasádní omítka svépomocí

Tenkovrstvá fasádní omítka

Fasádní omítka vzorník

Fasádní omítka na porotherm

Probarvená fasádní omítka

Fasádní omítka postup

Stříkaná fasádní omítka

Silikonová fasádní omítka

Fasádní omítka cena za m2

 

Fasádní omítka tloušťka

Jaká je nejlepší fasádní omítka

Fasádní omítka bez zateplení

Fasádní soklová omítka

Akrylátová fasádní omítka

Fasádní omítka na zdivo

Fasádní omítka na polystyren

Fasádní jádrová omítka

Štuková omítka fasádní

Fasádní omítka skladba

 

HHomitka.cz HHomietka.sk