Zrnitost aneb proč je marmolit marmolitem

Řadu lidí, kteří přemýšlejí nad tím, jaký obklad nebo omítku zvolit na zeď, zaujme zrnitá struktura marmolitu. Čím je způsobena a jak se v jednotlivých zrnitostech vyznat?

Proč je marmolit zrnitý?

Za specifickou strukturou marmolitu, která vytváří onen plastický dojem, stojí drobná kamenitá drť, která se mísí s pojivem (většinou akrylátová pryskyřice).

Kvůli žádoucím vlastnostem se většinou používá přírodní kámen, hlavně mramor. Marmolit má pak optimální pevnost, je odolný, nepraská a dlouho na zdi vydrží. Někteří výrobci ale samozřejmě umělý kámen používají také.

Pro laika je nejdůležitější pro základní orientaci mezi jednotlivými produkty především to, že marmolit se dělí na jemnozrnný, středně hrubý a hrubozrnný. Zrnitost se odvíjí od velikosti jednotlivých kamínků a pohybuje se zhruba od 0,8 do 4 mm.

 

Jemný nebo hrubý marmolit?

Hrubý marmolit se používá méně často, asi nejoblíbenější je ten se střední zrnitostí, nicméně některým stavitelům se samozřejmě více líbí jemný. Vizuální efekt je určitě jeden z důležitých aspektů, podle nichž se můžete rozhodovat při koupi.

Dále se vám vyplatí vědět, že zrnitost je určující pro spotřebu omítky. U hrubozrnného marmolitu dochází obecně k nejvyšší spotřebě. U jemné zrnitosti je to asi 3,5 kg/m², u střední 6 kg/m² a u hrubé cca 9,5 kg/².

Výrobci si své produkty univerzálně označují pro jednodušší orientaci do těchto tří kategorií a u konkrétních výrobků se navíc dočtete, jak velká jsou jednotlivá zrna (respektive kamínky). Granulace se vždy určuje v milimetrech.

Pozor na výrobní šarže

Pro dosažení jednotného povrchu je nutné si zakoupit balení ze stejné výrobní šarže. Jestliže tuto možnost nemáte, doporučuje se raději marmolit před aplikací smíchat.

Zamezíte tak tomu, že se jednotlivé šarže od sebe budou lišit a omítka pak nebude celistvá. Při výrobě marmolitu dochází k třídění zrn, drobné odlišnosti jsou proto možné.


Zrnitost aneb proč je marmolit marmolitem Zrnitosť alebo prečo je marmolit marmolitom